Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa

Od czego zależy twoja zdolność kredytowa?

Kredyty zaciągane w celu kupna nowego pojazdu stają się coraz bardziej popularne i korzysta z nich coraz więcej Polaków. Pamiętajmy jednak o tym, że starając się o kredyt samochodowy, musimy liczyć się z tym, że bank podda rzetelnej ocenie naszą zdolność kredytową. A zatem dowiedzmy się szczegółowo co kredytodawca prawdopodobnie weźmie pod uwagę?

• naszą historię kredytową w tzw. BIK-u,

• wysokość dochodu dyspozycyjnego netto dla naszego gospodarstwa domowego, czyli nasz miesięczny dochód po spłacie wszystkich zobowiązań, w tym również naszej prognozowanej raty kredytowej,

• wielkość gospodarstwa domowego czyli liczba członków rodziny oraz ich wiek,

• wysokość wszystkich naszych zobowiązań finansowych,

• formę zatrudnienia i rodzaj umowy,

• wysokość wkładu własnego zdarza się tak, że niektórzy kredytodawcy nie wymagają wkładu własnego, jednak dotyczy to zazwyczaj zakupu samochodów nowych),

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego powinniśmy wiedzieć, że niektóre banki stosują tzw. procedurę uproszczoną przyznawania kredytu, co oznacza, że nie wymagają od potencjalnego kredytobiorcy zaświadczenia o dochodach wystawionego przez pracodawcę, a jedynie oświadczenia kredytobiorcy, który może zadeklarować swoje dochody. W takich sytuacjach jednak banki często podnoszą wartość wymaganego wkładu własnego, np. z 10% do 30% ceny samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy o kredyt powinniśmy pamiętać o kilku istotnych i ważnych dla nas aspektach, które będą miały wpływ na warunki kredytu. Jeżeli któryś z zapisów przedstawionej nam umowy będzie dla nas niejasny, koniecznie skonsultujmy swoje wątpliwości z doradcą bankowym który rozwieje wszystkie nasze obawy i odpowie na dodatkowe pytania.

• Bardzo dobrą dla nas wiadomością jest, to że ustawowym obowiązkiem instytucji finansowej udzielającej kredytu jest dostarczenie nam formularza informacyjnego, który zawiera warunki kredytu, m.in. wysokość RRSO, całkowity koszt zaciągniętego kredytu, terminy spłaty, a także informacje o skutkach braku spłaty itp.

• Podpisując umowę sprawdźmy przede wszystkim , w jaki sposób wypłacone zostaną nam środki pieniężne – jednorazowo czy w transzach.

• Zwróćmy również uwagę także na to, czy w podpisanej przez nas umowie nie zawarto zastrzeżenia o warunkach uruchomienia kredytu, np. konieczności wykupienia innych produktów danego banku, np. ubezpieczenia.

• Zanim ostatecznie podpiszemy umowę dowiedzmy się, ile wynosi prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.